Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımızın Mesajı

menderes-turel-mesaj

Mavisi ve yeşiliyle, havası ve suyuyla dünyanın imreneceği, eserleriyle dünyanın konuşacağı bir Antalya. Herkesin evinin, işinin kıymetleneceği, çalışanın, esnafın, tüccarın, çiftçinin daha çok kazanacağı, emeklinin huzurla yaşayacağı bir Antalya.

Gençlerin iyi eğitim alıp, iyi iş bulacağı, kadınların çocuklarını güzel kreşlere emanet edeceği bir Antalya. Fakirin kalmadığı, ihtiyacı olana destek olunduğu, sevinçte ve tasada bir olmuş Antalya. Gazipaşa’dan Kaş’a sokakları temiz, denizi temiz, insanı gülen, bir tatlı huzur şehri Antalya.

Bu benim rüyam, bu hepimizin rüyası ve bu rüyayı hep beraber gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi, bütün personeli ve şirketleriyle sizin için çalışıyor.

Haydi Antalyam, hadi gari!

Mehmet Menderes Tevfik Türel
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Message from the Mayor of Antalya Metropolitan Municipality,

Antalya, whose blueness and greenness, air and water will be envied by the world and whose works will be on everyone’s lips. Antalya, where everyone’s houses and businesses will gain value, employees, tradesmen, merchants, farmers will earn more and the retired will live in peace.

Antalya, where young people will receive good education and find good jobs and women will entrust their children to beautiful nurseries. Antalya, where not a single poor is left, people in need are supported and people are united in god and in bad times. Antalya, a tranquil city from Gazipaşa to Kaş whose streets and sea are clean and people are smiling.

It’s my dream, it’s everybody’s dream and we’re working together to realize this dream. Antalya Metropolitan Municipality, is working with its entire staff and its company for you.

Come on Antalya!

Mehmet Menderes Tevfik Türel

Mayor of Antalya Metropolitan Municipality

 
Başkan
Menderes Mehmet Tevfik Türel

11 Temmuz 1964 tarihinde Antalya’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’ da tamamladıktan sonra İngiltere’ de gazetecilik eğitimi aldı.

Uzun yıllar boyunca Antalya’ da gazeteci olarak çalışan Menderes Türel, çeşitli basın ve yayın kuruluşları tarafından bir çok kez yılın gazetecisi olarak ödüllendirildi.1987 yılında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye’nin en iyi gazetecisi seçildi.1992 yılında, 28 yaşındayken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Oda Meclisi üyeliğine seçilen Türel, daha sonra 21 Kasım 1987 ve 25 Kasım 1999 tarihleri arasında ATSO Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevini yürüttü. 9 Kasım 2001 tarihinde yapılan oda seçimlerinin ardından 14 Kasım 2001 tarihinde üstlendiği Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 22 Ocak 2004 tarihine kadar sürdürdü.

Bu tarihte, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için kendi arzusu ile Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldı. 28 Mart 2004 günü yapılan genel yerel seçimlerde oyların yüzde 34.77’sini alarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 tarihine kadar bu görevi yürüttü. ATSO bünyesinde Meclis Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan vekili, Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Antalya’nın şehircilik ve ticaret alanındaki temel sorunlarının çözümü ve turizm alanında tanınması için birçok proje başlatan, seminer ve konferanslar düzenleyen Türel, Antalya’nın dünyaya açılması için gönüllü bir elçi gibi çalıştı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Antalya Milletvekili seçildi. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye Brezilya parlamentolar arası dostluk kurulu gurubu başkanlığı yaptı. Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Türk Grubu Üyesi oldu.

30 Mart 2014 günü yapılan yerel seçimlerde oyların 36,40’ını alarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Evli ve iki çocuk babası olan Menderes Türel University of Cambridge First Certificate sahibi ve çok iyi derecede İngilizce biliyor.

*

Mayor
Menderes Mehmet Tevfik TÜREL

Menderes Türel was born in Antalya on July 11, 1964. After completing his primary, secondary and high school educations in Antalya, he studied journalism in England. He worked as a journalist in Antalya for many years and was awarded “The journalist of the year” a lot of times by various pres and broadcasting organizations.

In 1987, he was selected as “The best journalist of Turkey” in the field of research and analysis by the General Directorate of Press and Information. In 1992, at the age of 28, he was elected as a councilmember of Antalya Chamber of Commerce and Industry (ATSO). Then, he served as a vice chairman of the board of directors of ATSO between 21st November1987 and 25th of November 1999.
After the elections held on November 9, 2001 he assumed the position of Chairman of the Board of Directors of Antalya Chamber of Commerce and Industry and continued until January 22, 2004.

On this date, he resigned from his position of Chairman of the Board of Directors to become a candidate for the mayorship of Antalya Metropolitan Municipality. He was elected as the Mayor of Antalya Metropolitan Municipality in the 2004 local elections, held on March 28, 2004 with 34,77 percent of the votes. He assumed this task until March 29, 2009.

During and under his membership of the Assembly of ATSO, Vice Chairmanship of the Board of Directors of ATSO, Chairman of the Board of Directors of ATSO and Mayor of Antalya Metropolitan Municipality; Menderes Türel launched many projects and organized seminars and conferences for the solution of fundamental problems of Antalya in the field of urbanism, commerce and recognition of Antalya in the tourism area. He worked as a volunteer envoy for the globalization of Antalya.

In the general elections held on June 12, 2011 he was elected as the AK Party deputy of Antalya. He served as AK Party Deputy Chairman in charge of Local Governments, member of the Central Decision of the Board of Directors and Central Executive Committee. He served as the president of the board of Turkey-Brazil parliamentary friendship group and as the member of Mediterranean Parliamentary Assembly (MEDITERRANEAN-PA) Turkish Group.

He is elected again as the Mayor of Antalya Metropolitan Municipality in the 2014 local elections, held on March 30th, by obtaining 36,40 percent of the votes.

Menderes Türel is married and father of two children. He has a “University of Cambridge First Certificate” and speaks English fluently.

antalya_cok_guzel