DÜDEN ŞELALESİ

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır. Antalya’ya yaklaşık 7 km uzaklıkta olan kolu Aşağı Düden (ya da Karpuz Şelalesi) ve Varsak’a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi’dir.

Suyunun geçtiği her yerde hayat veren Şelale’nin arkasında yer alan mağara, sizi adeta bir rüya alemine götürür. Bu mağaranın oyuklarından, Düden Şelalesi’ni bambaşka algılar, günlük yorgunluklarınızı unutursunuz. Mağara, daha sonra çağlayanın her iki yönüne birer yay şeklinde döner. Türkiye’de, bir çağlayanı gürül gürül akarken, arkasından seyredebileceğiniz böylesine güzel bir yer yoktur.

Dünyanın dört bir yerinden merak edip ziyarete gelen turistler ile dolup taşan Düden Şelalesi’nde  küçük hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar, restoranlar, eğlence merkezi ve küçük bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Turistlerin uğrak noktası olan Düden Şelalesi’ne ulaşım şehir merkezinden oldukça kolaydır. Varsak otobüslerine veya minibüslerine binerek ulaşılabilir.

Her yıl binlerce yerli / yabancı turistin uğrak yeri olan Düden Şelalesi, güzelliğinin daimi olması için her türlü imkanı sağlayan ANSET tarafından işletilmektedir.

DÜDEN WATERFALL

Düden Waterfall, located about 10 km from Antalya city centre, is divided into two tributary streams along the Düden Brook. One of them is called Lower Düden Falls (or Karpuz Falls) which is 7 km away from Antalya and the other one is called Upper Düden Falls which is 1 km away from Varsak.

The cave, behind the waterfall that gives life to everywhere the water passes, takes you to a dream world. You can forget your daily tiredness by watching Düden Waterfall from this cave. There is no such beautiful place similar to Düden Waterfall in Turkey.

At Düden Waterfall, are shops, restaurants, an entertainment center and a small zoo garden where tourists from all over the world can buy small souvenir items.

The transportation to the Düden Waterfall as a frequent destination for tourists is quite easy from the city center by buses.